Skladování a úspora energie

Bezpečné skladování velkých objemů energie, řízená spotřeba a maximální úspora energie při zachování stávajícího životního komfortu je výzva každého města. České nanotechnologické společnosti mají hned několik řešení připravených k použití.

NANOPTIQS

Mikro a nanostrukturovaná optika pro konvenční svítidla a senzory

Mikro a nanostrukturovaná optika umožňuje výrobu svítidel a senzorů, které umí světlo ze zdroje lépe směřovat. Významně tak zvyšují účinnost a snižují náklady na elektrickou energii. NANOPTIQS může svítidlům dodat funkce nedosažitelné klasickou optikou.

HE3DA

Lithium-iontové akumulátory se silnými elektrodami z nanomateriálu specifické struktury

Technologie HE3DA ®nevyužívá běžné elektrody nanesené v tenké vrstvě několika mikrometrů na folie, ale výrazně vyšší elektrody silné i několik milimetrů. Možnost chlazení vnitřního prostoru článku elektrolytem a jeho regenerace zvyšují životnost článku a zmenšují velikost bateriových modulů. 

Kapacita bateriového systému je až přes 500 Wh/litr. Kilowatthodinový modul poskytuje patnáctkrát vyšší maximální výkon, než u běžně využívaných technologií. Účinnost baterie je přes 95 %, životnost přes 5000 cyklů.

Nanotechnologie pro chytrá města

Projekt Nanotechnologie pro chytrá města jako nástroj udržitelného rozvoje vznikl za  podpory v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

cs_CZČeština