Nano Super Men of Czechia #3: The Founding Father of Czech Nanotechnology Is a Psychologist

Author: ANP ČR

1.3.2019

He is fluent in five languages and has degrees in power systems engineering as well as sociology and psychology. He was involved in industrial automation, foreign trade, and marketing for twenty years. Nowadays, Jiří Kůs is the President of the Czech Nanotechnology Industries Association and the most avid promoter of the third industrial revolution. Jak se z psychologa stal otec českých nanotechnologií?

From Electric Engineering Via Psychology to Nanotechnology

Stejně jako řada dalších kolegů z nanooboru ho k nanotechnologiím dovedla náhoda, ale také láska k scifi a inovacím. 20 let byl obchodním ředitel české pobočky italské společnosti Lovato Electric, dnes vede malou nanotechnologickou firmu nanoSPACE a často jej můžeme vidět v médiích v pozici předsedy Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Jiří Kůs se ale nepohybuje pouze v oboru nanotechnologiích, v jihočeském Písku působí také externě jako vedoucí terapeut v psychiatrické nemocnici a má i svoji malou privátní psychologickou poradnu.

Nanotechnologies expand into all areas of our lives

„Před pěti šesti lety se mi zdálo, že se o nanotechnologiích mluví čím dál víc a přišlo mi, že by to mohla být dobrá oblast k podnikání,“ usmívá se Jiří Kůs. Tehdy přesvědčil svého bývalého spolužáka, aby spolu založili firmu nanoSPACE. “Nanotechnology is far from being a new field, this technology expands into all areas of our lives.”

Polštáře a přikrývky z nanovlákna pro alergiky

Firma nanoSPACE byla původně myšlena jako obchodní firma, která měla obchodovat s českými nanotechnologickými výrobky. Nakonec se stala ale první výrobcem protiroztočových lůžkovin s nanovláknemfor people with allergies.

What is a nanofiber membrane?

„Nejlepší přirovnání je, že se jedná o pavučinku z nanovlákna. Nanofiber is extremely thin, a thousand times thinner than a human hair. To, co ale v nanotextilii funguje není tenkost vláken, ze kterých je vyrobena, ale velikost otvůrků mezi nimi,“ vysvětluje Kůs.

Czech nanofiber adds quality to the lives of people with allergies

Openings in a nanotextile are so small that not even a dust mite or allergen can get through. According to Kůs, nanotextiles have the advantage of being a purely mechanical barrier Zákazníky firmy nanoSPACE jsou především alergici, lidé s různými poruchami imunity, ale také lidé s vysokými požadavky na kvalitu spánku.

Your own family are the best guinea pigs

“My family are amazing guinea pigs. I’ve had allergies the whole of my life and so has my daughter, so we tested our products on ourselves and they work. You can see the results immediately,” Jiří Kůs laughs. And his words are supported by reviews from customers who state they were relieved of their allergic reactions after the first night. 

There was a time we were about to give up

„Začátky nanoSPACE nebyly jednoduché, začínali jsme z nuly a s minimálními prostředky. Firmě nanoSPACE se doteď nepodařilo najít investora, takže ho financujeme z vlastních prostředkůsays Jiří Kůs about the difficulties of getting bank loans and he adds:

“There was a time I was losing all hope, because we were selling just a few products per month, but then my daughter stepped in saying ‘This has to stop now!’”

Spolu s dcerou Lucií, která tehdy teprve začínala studium na vysoké škole, začali pracovat na PR a se sociálními sítěmi.

S nano je jeden problém – není vidět

„S nano je takový problém – a zároveň výzva – že nano je něco, co není vidět. Díky Lucce jsme z neviditelného udělali viditelné,“ vypráví a zároveň hned dodává, nanoSPACE is not out of the woods yet, but they realise very well why they fight for the company so eagerly.   

We see actual results and that drives us forward

„Vidíme, jak naše výrobky zlepšují životy alergikům nejen v České republice ale i v zahraničí. Alergici díky našim lůžkovinám mohou omezit braní léků, v některých případech je dokonce i zcela vyřadíAnd that motivates us to carry on,” Jiří Kůs explains.

I have been repeatedly fascinated by what the Czechs are capable of

Zhruba ve stejnou dobu jako založil nanoSPACE, dostal nápad i na založení Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. „Tehdy jsem zažíval opakovanou fascinaci tím, co v České republice umíme. Říkal jsem si, že by o tom mělo vědě více lidí,“ říká Kůs.

Založit Asociace nanotechnologického průmyslu ČR se podařilo po roce snažení a přesvědčování dalších nanotechnologických firem. A tak na konci roku 2014 vznikla Asociace nanotechnologického průmyslu, zakládajících členů bylo v té době dvanáct, dnes jich má asociace dvojnásobek.

The Association organises Nano Days for the Czech public

The Nano Association participates in tens of events every year organises the Nano Days, and educates the general public in Czech nanotechnology via the Czech Is Nano project.

To vše se povedlo s minimem financí jen díky kooperaci mezi firmami a entuziasmu členů, a hlavně samotného předsedy. Dnes Jiří Kůs ovšem doufá, že se povede do českých nanotechnologií přivést více peněž, aby se šikovnost a originálnost českých firem nezastavila na hranicích České republiky.

Zdravotní rizika bazénů, o kterých se nemluví

Zdravotní rizika bazénů, o kterých se nemluví

Plavání v bazénech se sladkou, slanou nebo mořskou vodou, koupání v přírodních jezírkách i relaxace ve vířivkách s sebou přináší potenciální zdravotní rizika. Důsledkem mohou být alergie, onemocnění bakteriálního původu či celkové narušení imunitního systému. Bazénová...

Ozon v domácnosti

Ozon v domácnosti

Generátory ozonu zatím mnozí řadí do oblasti nadstandardní péče o domácí prostředí.  Oproti běžným čističkám vzduchu, které pouze filtrují vzduch a částečně eliminují zápach, vás ozonový generátor zbaví nežádoucích pachů různého původu i všech škodlivých...

Projděte se virtuálně výrobními prostory firmy Pardam Nano4fibers

Projděte se virtuálně výrobními prostory firmy Pardam Nano4fibers

Společnost Pardam Nano4fibres společně s Inovačním centrem Ústeckého kraje připravily pro zájemce událost MadeInUsti Region, v rámci které se budete moci podívat nejen na vývoj a výrobu nanovlákna, ale také na výrobu nanovlákenných respirátorů. Na online události si...

České akumulátory HE3DA budou součástí moderního Kladna

Czech HE3DA Accumulators to Be a Part of the Modern City of Kladno

The biggest ‘smoker’ aspires to become a green leader. Kladno in the Czech Republic is one of the ambitious European cities promoting renewable energy sources – their neighbourhoods will produce more energy than they consume in the future. And Czech HE3DA nano accumulators are to become a crucial component of the project.

What might you interest also

Ozon v domácnosti

Ozon v domácnosti

Generátory ozonu zatím mnozí řadí do oblasti nadstandardní péče o domácí prostředí.  Oproti běžným čističkám...

0 komentáøù

en_GBEnglish (UK)