Nanosupermani v ČR #1: Z učitele tělocviku se stal expertem v anorganických nanovláknech

Autor: ANP ČR

3.4.2018

Když začne Jan Buk, ředitel společnosti Pardam, mluvit o anorganických nanovláknech, neřekli byste, že se jedná o bývalého učitele tělocviku, který se k nanotechnologiím dostal pouze velkou náhodou.

Náhoda tak pomohla vybudovat v Roudnici nad Labem společnost, která nemá ve světě obdobu. Jejich nanovlákna jsou nejvýznamnější součástí separátoru revoluční české 3D baterie a za filtrační membránu pro potravinářské produkty získali v loňském roce cenu Vizionáře.

Dnes chtějí prorazit s dalším produktem, nanovlákenným respirátorem, který dokáže filtrovat i ty nejmeněnší bakterie a viry.  Přečtěte si, jak se z učitele tělocviku stal odborník na anorganická nanovlákna.

Před 9 lety nevěděl o nanotechnologiích vůbec nic, dnes za nimi jezdí z celého světa

„Před devíti lety jsem o nanotechnologiích nevěděl vůbec nic,” směje se Buk. Po střední škole se přihlásil na ČVUT, ale po roce ze školy odešel a odjel na dva roky do Anglie pracovat jako Au Pair.

Po návratu do České republiky si pronajal hospodu a začal učit na střední škole angličtinu. U hospody vydržel ale jen půl roku, u učení zůstal osm let, dodělal si FTVS a založil při střední škole fotbalové centrum Fotbalová Farma.

„Kamarád, kterého jsem potkal v Anglii mě už v té době lákal, abych šel do České televize dělat projekty.” Nakonec po dvou letech přesvědčování opravdu do České televize odešel a pomáhal při zrodu iVysílání či živého streamování zápasů z fotbalové ligy.

Jan Buk, Pardam

Jan Buk, Pardam

Cesta k úspěchu byla delší, než se předpokládalo

V roce 2009 ale dostal zajímavou nabídku, která ho poprvé seznámila se světem nanotechnologií. Projekt, do kterého vstoupil získal jméno Kertak Nanotechnology a plánem bylo vyrábět anorganická nanovlákna.

„Tehdy už pro mě prostředí ČT přestalo být dostatečně dynamické, a tak jsem to vzal jako výzvu. A dnes jsem jediný z původního týmu, kdo u toho vydržel,” přiznává Jan Buk. V té době počítal s tím, že se nakoupí stroje, začne se vyrábět a jeho jediným úkolem bude marketing a prodej. V tom se ale zmýlil.

Budova Pardamu v Roudnici nad Labem

Jejich nanovlákna hrají klíčovou roli v 3D baterii

„Brzy jsme ale zjistili, že technologie není dotažená a že tady vlastně trh pro anorganická nanovlákna vůbec není.”  Jan Buk to ale vzdát nechtěl, viděl v nanovláknech potenciál, a tak strávili tři roky tím, že technologii pouze studovali a vylepšovali.

Peníze na výzkum ale nebylo možné jako start-up Kertak Nanotechnology získat, jedinou možností bylo vzít firmu s finanční historií a projekt přesunout pod ni.

A k tomu posloužila firma Pardam. Dnes má firma o devíti zaměstnancích tři patenty, dvě patentové přihlášky a šest konečných výrobků, ale zabývá se i vývojem nanovlákenných materiálů a produktů podle specifikací zákazníka.

Nanovlákna jsou i v baterii He3da

„Z našich nanovláken je vyroben separátor 3D baterie firmy HE3DA, který má klíčovou funkci v baterce, díky nim je teplotně stabilní až do 500  °C a odolná vůči mechanickému stresu, můžete baterkou prohnat hřebík a stále funguje,” tvrdí Buk, podle něj jsou dnes používané „plastové” separátory hlavní limitující součástí baterií.

Běžná lithiová baterie je téměř nepoužitelná pro větší bloky, protože může dojít k přehřátí a explozi. Tesla Motors sice používá pospojované lithiové baterie, ale musí využívat složité řídící systémy včetně chlazení. 3D baterie i díky nanovláknům toto nepotřebuje.

Česká firma není americká firma

Revoluce způsobená anorganickými nanovlákny ale nezůstává pouze u baterie, ve vývoji jsou unikátní katalyzátory či sorbenty pro biomedicínu, významný posun způsobily i nanovlákenné membrány, které nachází své uplatnění v bazénových filtrech  nebo ve filtraci vína či oleje.

„Dnes nahrazují používané celulózové desky, oproti kterým nezanechávají pachuť a lze je použít opakovaně. Běžně se vyhazuje až 10% produktu, to naše membrány ušetří,” prohlašuje český nanotechnolog.

BreaSAFE respirátor z Pardamu

Když je navštěvují američtí partneři, jsou překvapeni, co všechno v Roudnici nad Labem dokáží. „A já jim vždycky říkám: To jsou zlaté české ručičky, kluci,” říká Buk, který je přesvědčen, že kdyby byli americká firma, měli by to jednodušší. Jako česká firma s méně financemi si nemohli dovolit zbytečně utrácet, ale museli pečlivě a efektivně peníze investovat.

Text Lucie Kůsová pro Časopis Plus 

Video a foto: Lucie Kůsová pro Asociace Nanotechnologického Průmyslu ČR za finanční podpory Moneta.cz

 

 

Zdravotní rizika bazénů, o kterých se nemluví

Zdravotní rizika bazénů, o kterých se nemluví

Plavání v bazénech se sladkou, slanou nebo mořskou vodou, koupání v přírodních jezírkách i relaxace ve vířivkách s sebou přináší potenciální zdravotní rizika. Důsledkem mohou být alergie, onemocnění bakteriálního původu či celkové narušení imunitního systému. Bazénová...

Ozon v domácnosti

Ozon v domácnosti

Generátory ozonu zatím mnozí řadí do oblasti nadstandardní péče o domácí prostředí.  Oproti běžným čističkám vzduchu, které pouze filtrují vzduch a částečně eliminují zápach, vás ozonový generátor zbaví nežádoucích pachů různého původu i všech škodlivých...

Projděte se virtuálně výrobními prostory firmy Pardam Nano4fibers

Projděte se virtuálně výrobními prostory firmy Pardam Nano4fibers

Společnost Pardam Nano4fibres společně s Inovačním centrem Ústeckého kraje připravily pro zájemce událost MadeInUsti Region, v rámci které se budete moci podívat nejen na vývoj a výrobu nanovlákna, ale také na výrobu nanovlákenných respirátorů. Na online události si...

České akumulátory HE3DA budou součástí moderního Kladna

České akumulátory HE3DA budou součástí moderního Kladna

Největší čadil chce být zeleným premiantem. Kladno je součástí ambiciózních evropských měst orientovaných na obnovitelné zdroje energie, jejichž městské čtvrti jednou vyrobí víc energie, než samy spotřebují. A české nanobaterie HE3DA mají být důležitou součástí....

Dále by vás mohlo zajímat

Ozon v domácnosti

Ozon v domácnosti

Generátory ozonu zatím mnozí řadí do oblasti nadstandardní péče o domácí prostředí.  Oproti běžným čističkám...

0 komentáøù

cs_CZČeština