Oblečení z nanomateriálů, které lidem pomáhá (nejen) v práci

Autor: ANP ČR

14.9.2018

Nanotechnologie jsou nové technologie, které nejsou běžným okem vidět a dokáží i doposud neznámé věci. Častokrát připomínající laické veřejnosti science fiction.

Jejich využití lze uplatnit v různých odvětvích a vědci stále pracují na jejich efektivnějším využití pro společnost. Jedním z odvětví, kde se nanotechnologie objevují, je i oděvní průmysl. V něm již dnes nalezneme výrobce oblečení, kteří pomocí nanotechnologií přidávají do vláken oděvů například nanočástice stříbra s antibakteriálními účinky. A nejen to. Pomocí nanotechnologií dokáží vytvořit i přípravky, které funkčnost oblečení zdokonalí na úroveň, která už začíná být komerčně známá.

Jaké funkce může mít oblečení z nanomateriálů s molekulami stříbra obsaženými ve vláknech?

Zabíjí bakterie, které vznikají při pocení a zabraňuje tak zápachu. Působí preventivně proti plísním a mykózám. Je šetrné k ekzémům. Nevyžaduje časté praní.

Zajímavost: Ionty stříbra ovlivňují látkovou výměnu buněčného systému bakterií, potlačují dýchání a bazální metabolismus na elektronové úrovní a dopravu substrátu v buněčné membráně. Baktericidní a fungicidní účinek stříbra je zajištěn jeho přímým průnikem do bakterie a jeho reakcí s -SH skupinami oxidačních metabolických enzymů, bakterie tak hyne „udušením“, resp. zablokováním metabolismu. Další antibakteriální účinek je důsledkem uvolňováním aktivního kyslíku. U bakterií tak nevzniká rezistence vůči iontům Ag, což je velká výhoda proti široce používaným antibiotikům.

Ve chvíli, kdy jsou do oděvů zakomponována i vlákna Coolmax, nabývá oblečení dalších funkcí

Odvádí vlhkost (oblečení rychleji schne), lépe reguluje teplotu na povrchu těla a vytváří tak pocit chladivého efektu

Zajímavost: Vlákna Coolmax® obsahují “kanálky” pro odvod vody, díky nímž pot aktivně sám vzlíná a rychleji se odpařuje. Proto má oblečení s obsahem těchto vláken schopnost autoregulace teploty a odvodu vlhkosti. Tyto funkce oblečení napomáhají lidem k tomu, aby se v práci cítili komfortně. Tento pocit těla vede k lepšímu stavu mysli (nositel oblečení nemusí řešit nežádoucí pachy, mokré kruhy na oblečení, pocit že “není ve své kůži”, atp.), který má za účinek větší koncentraci při práci a zvýšenou profesní efektivitu. Při provedené studii vlivu pracovního oblečení na výkonnost zaměstnance bylo zjištěno, že bez funkčního pracovního oblečení dochází ke snížení pracovní výkonnosti až o 70 minut během standardní pracovní směny. Je to dáno hlavně negativními a rušivými pocity u nevhodného oblečení.

Pro větší výkonnost materiálů se také dají na oděvy aplikovat další nanotechnologické přípravky. Jedním z nich je například Permatex, který má hydrofobní účinky a po jehož aplikaci nabydou oděvy a textilie nových vlastností.

  • vodoodpudivost
  • ochrana proti povětrnostním vlivům
  • zpevnění textilie proti otěru
  • ochrana během nepříznivých klimatických podmínek (sníh, déšť, bláto)

Zajímavost: Vodoodpudivost si můžeme představit jako efekt lotosového listu. V momentě, kdyaplikujeme hydrofobní přípravek na tkaninu, voda do látky nepronikne a při stékání z povrchu s sebou smývá nečistoty.

Jedním z hlavních značek představitelů nanotechnologického oblečení je česká značka nanosilver®, která se vývojem funkčních oděvů zabývá již čtrnáct let. V oblasti nanotechnologií není na našem trhu jediná. Česko je jedním z inkubátorů nanotechnologií ve světě vůbec a čeští vědci v této oblasti stále nalézají nová a zajímavá využití nanočástic nejen v oděvním průmyslu.

 

Autor: Veronika Sluníčková

Zdroj: https://www.nanosilver.cz/Tema/Aktuality/Obleceni-z-nanomaterialu-ktere-lidem-pomaha-nejen-v-praci

Samsonova kašna: barokní skvost pod ochranou moderní nanotechnologie

Samsonova kašna: barokní skvost pod ochranou moderní nanotechnologie

Samsonova kašna na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích je největší kašnou v České republice. Na jaře roku 2024 byly na kašně zahájeny testy fotokatalytické ochrany povrchů. Po pozitivních výsledcích byl v roce 2025 povrch kašny ošetřen samočisticím...

Setkání účastníků podnikatelských misí

Setkání účastníků podnikatelských misí

Předseda výkonné rady Jiří Kůs a předseda dozorčí rady Dr. Jan Procházka byli 14.1.2025 pozváni na Setkání účastníků podnikatelských misí 2025, které se konalo v Senátu Parlamentu ČR ve Valdštejnském paláci. Na podnikatelské akci ve Valdštejnském paláci vystoupili se...

Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka jako svého nového předsedu

Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka jako svého nového předsedu

Kandidátem na předsedu Akademie věd ČR pro příští období se stal Radomír Pánek z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. Z uchazečů o funkci ho zvolili účastníci LXIV. zasedání Akademického sněmu AV ČR, které se konalo 10. prosince 2024 v pražském Národním domě na Vinohradech....

Dále by vás mohlo zajímat

0 komentáøù

cs_CZČeština