Výroba nanorespirátorů ve Spuru reaguje na současnou poptávku

Autor: ANP ČR

25.1.2021

Zlínská společnost SPUR a.s. v těchto dnech zaznamenala zvýšený zájem o své nanorespirátory SPURTEX®. Dodává je nyní zákazníkům v rámci České a Slovenské republiky, ale také do Německa a Velké Británie. V současné době se její skladové zásoby pohybují kolem 1 milionu kusů respirátorů třídy FFP2. Začátkem ledna firma spustila již sedmou linku na výrobu osobních ochranných pomůcek z nanomateriálu.

„Přestože se dá nyní očekávat další zvýšení zájmu občanů i institucí s ohledem na plánované vládní opatření o povinnosti nosit respirátory a zdravotnické roušky v obchodech a prostředcích MHD, není třeba, aby se lidé obávali a nakupovali ochranné pomůcky ve velkém,“ uklidnil Tomáš Dudák, generální ředitel společnosti SPUR a.s. I když zlínská firma nyní znovu navýšila výrobní kapacitu, připouští, že situace dnes mohla být jiná.

„V závěru roku jsme instalovali další novou linku na respirátory, ta byla ovšem dodána o dva měsíce později, než jsme původně očekávali. Důvodem bylo zpoždění na straně dodavatele, což ovlivnilo náš výrobní plán,“ uvedl Tomáš Dudák a dodal, že také v prosinci navýšili kapacitu výroby nanovlákenného materiálu. „Výroba nanomateriálu SPURTEX® nyní probíhá na dvou nových linkách vlastní konstrukce. Momentálně jsme tak jednou ze dvou českých firem, která celý výrobní proces ochranných pomůcek zajišťuje kompletně pod jednou střechou,“ doplnil.

Výrobní kapacita společnosti SPUR dnes dosahuje 4 milionů kusů nanorespirátorů třídy FFP2 za měsíc, přesto by mohla být i vyšší. Firma se potýká s momentálním nedostatkem lidských zdrojů, které musela uvolnit z důvodu nerealizovaných očekávaných zakázek. Společnost SPUR zahájila výrobu nanoroušek již březnu 2020 v reakci na vzniklou krizi v zajištění ochranných osobních pomůcek ve snaze pomoci České republice zajistit soběstačnost v této oblasti. „Proto jsme také investovali do navyšování výrobních kapacit, uzpůsobovali výrobní program a zajišťovali pracovníky. Přesto jsme se v závěru roku ocitli v situaci, kdy bylo nutné začít hledat odbyt na zahraničních trzích,“ vysvětlil Tomáš Dudák a dodal také proč: „Naše respirátory sice splňují nejvyšší požadavky na kvalitu a certifikaci, a díky nanovláknu umí na rozdíl od jiných respirátorů také zachytit viry, ale bohužel cenou nemohou konkurovat levným výrobkům z asijských trhů. Pravidla a hodnotící kritéria pro státní zakázky jsou stále nastavena tak, že upřednostňují cenu na úkor kvality.“

Spurtex respirátor

Celkové investice společnosti SPUR do technologií na výrobu nanovlákenného sortimentu již překročily částku 70 milionů korun. „Již v průběhu loňského roku jsme se rozhodli využít dotačního programu Technologie COVID-19, který považujeme za dobře připravený a efektivní. V tuto chvíli čekáme, zda bude proplacena dotace ve výši 10 milionů Kč,“ řekl Tomáš Dudák.

V závěru roku zařadil SPUR do svého sortimentu i nanoroušky s barevným potiskem pro dospělé NANOS®, pro děti pod značkou NANOSÍK® a také speciální desinfekci SPURTEX® Unisanol, která prodlužuje životnost respirátoru až pětkrát. Nyní je v procesu certifikace i další plánovaná novinka ‑ nanorespirátor nejvyšší třídy FFP3, který by měl být uvedený na trh v průběhu února 2021.

O SPOLEČNOSTI SPUR

Od svého vzniku v roce 1992 se zabývá výrobou plastových výrobků. Při výrobě vychází z vlastních výzkumně vývojových aktivit, které odrážejí požadavky zákazníků a poptávku po nových vlastnostech plastů. Zaměstnává 245 pracovníků. V roce 2019 dosáhl obratu přes 1 miliardu Kč. Více než 70 % produkce vyváží do zahraničí. Společnost pracuje dle standardů ISO 9001 a ISO 28000. 

Společnost SPUR a.s. zahájila výzkum a vývoj nanomateriálů již v roce 2006. Samotnou výrobou nanovláken na zařízení vlastní konstrukce se zabývá od roku 2012. Od roku 2018 pokračuje ve výzkumu v rámci Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati, v sídle společnosti nadále realizuje vývoj a vlastní výrobu nanovláken. Sériová výroba materiálu byla zahájena počátkem března 2020. V závěru června byla spuštěna první automatická linka na výrobu respirátorů FFP2. V současné době společnost provozuje šest automatických linek k výrobě nanorespirátorů a jednu k výrobě nanoroušek. 

Kontakt pro média:

  • Kateřina Martykánová
  • PR manager
  • Tel.: 602 576 870
  • Email: katerina.martykanova@spur.cz
Česko představilo neviditelný svět na Expu v Dubaji

Česko představilo neviditelný svět na Expu v Dubaji

Silvestrovské oslavy v českém pavilonu světové výstavy Expo 2020 (Expo bylo přesunutu z roku 2020 na rok 2021, ale název zůstal Expo 2020) začaly proměnou rotační expozice v přehlídku českých nanotechnologických produktů a vynálezů. Návštěvníci tak...

Planet Budapest: České nanotechnologie zazářily v Budapešti

Planet Budapest: České nanotechnologie zazářily v Budapešti

„A kdy bude možné vaše produkty koupit?“ Návštěvníci summitu a expa o udržitelnosti, který proběhl pod názvem Planet Budapest v Maďarsku, byli překvapeni, že představované české nanotechnologické výrobky už lze zakoupit. Nejvíce laickou veřejnost zaujala udržitelná...

MEFTEX – profesionální řešení pro širokou škálu aplikací

MEFTEX – profesionální řešení pro širokou škálu aplikací

Bochemie a.s., bohumínská chemička, buduje své know-how již téměř 120 let a za tuto dobu se stala nejen předním výrobcem moderních značkových chemických specialit, ale zejména inovátorem se silnou inovační strategií orientovanou na uvádění unikátních, chytrých,...

Dále by vás mohlo zajímat

0 komentáøù

cs_CZČeština