Nanosupermani v ČR #1: Z učitele tělocviku se stal expertem v anorganických nanovláknech

Autor: ANP ČR

3.4.2018

Když začne Jan Buk, ředitel společnosti Pardam, mluvit o anorganických nanovláknech, neřekli byste, že se jedná o bývalého učitele tělocviku, který se k nanotechnologiím dostal pouze velkou náhodou.

Náhoda tak pomohla vybudovat v Roudnici nad Labem společnost, která nemá ve světě obdobu. Jejich nanovlákna jsou nejvýznamnější součástí separátoru revoluční české 3D baterie a za filtrační membránu pro potravinářské produkty získali v loňském roce cenu Vizionáře.

Dnes chtějí prorazit s dalším produktem, nanovlákenným respirátorem, který dokáže filtrovat i ty nejmeněnší bakterie a viry.  Přečtěte si, jak se z učitele tělocviku stal odborník na anorganická nanovlákna.

Před 9 lety nevěděl o nanotechnologiích vůbec nic, dnes za nimi jezdí z celého světa

„Před devíti lety jsem o nanotechnologiích nevěděl vůbec nic,” směje se Buk. Po střední škole se přihlásil na ČVUT, ale po roce ze školy odešel a odjel na dva roky do Anglie pracovat jako Au Pair.

Po návratu do České republiky si pronajal hospodu a začal učit na střední škole angličtinu. U hospody vydržel ale jen půl roku, u učení zůstal osm let, dodělal si FTVS a založil při střední škole fotbalové centrum Fotbalová Farma.

„Kamarád, kterého jsem potkal v Anglii mě už v té době lákal, abych šel do České televize dělat projekty.” Nakonec po dvou letech přesvědčování opravdu do České televize odešel a pomáhal při zrodu iVysílání či živého streamování zápasů z fotbalové ligy.

Jan Buk, Pardam

Jan Buk, Pardam

Cesta k úspěchu byla delší, než se předpokládalo

V roce 2009 ale dostal zajímavou nabídku, která ho poprvé seznámila se světem nanotechnologií. Projekt, do kterého vstoupil získal jméno Kertak Nanotechnology a plánem bylo vyrábět anorganická nanovlákna.

„Tehdy už pro mě prostředí ČT přestalo být dostatečně dynamické, a tak jsem to vzal jako výzvu. A dnes jsem jediný z původního týmu, kdo u toho vydržel,” přiznává Jan Buk. V té době počítal s tím, že se nakoupí stroje, začne se vyrábět a jeho jediným úkolem bude marketing a prodej. V tom se ale zmýlil.

Budova Pardamu v Roudnici nad Labem

Jejich nanovlákna hrají klíčovou roli v 3D baterii

„Brzy jsme ale zjistili, že technologie není dotažená a že tady vlastně trh pro anorganická nanovlákna vůbec není.”  Jan Buk to ale vzdát nechtěl, viděl v nanovláknech potenciál, a tak strávili tři roky tím, že technologii pouze studovali a vylepšovali.

Peníze na výzkum ale nebylo možné jako start-up Kertak Nanotechnology získat, jedinou možností bylo vzít firmu s finanční historií a projekt přesunout pod ni.

A k tomu posloužila firma Pardam. Dnes má firma o devíti zaměstnancích tři patenty, dvě patentové přihlášky a šest konečných výrobků, ale zabývá se i vývojem nanovlákenných materiálů a produktů podle specifikací zákazníka.

Nanovlákna jsou i v baterii He3da

„Z našich nanovláken je vyroben separátor 3D baterie firmy HE3DA, který má klíčovou funkci v baterce, díky nim je teplotně stabilní až do 500  °C a odolná vůči mechanickému stresu, můžete baterkou prohnat hřebík a stále funguje,” tvrdí Buk, podle něj jsou dnes používané „plastové” separátory hlavní limitující součástí baterií.

Běžná lithiová baterie je téměř nepoužitelná pro větší bloky, protože může dojít k přehřátí a explozi. Tesla Motors sice používá pospojované lithiové baterie, ale musí využívat složité řídící systémy včetně chlazení. 3D baterie i díky nanovláknům toto nepotřebuje.

Česká firma není americká firma

Revoluce způsobená anorganickými nanovlákny ale nezůstává pouze u baterie, ve vývoji jsou unikátní katalyzátory či sorbenty pro biomedicínu, významný posun způsobily i nanovlákenné membrány, které nachází své uplatnění v bazénových filtrech  nebo ve filtraci vína či oleje.

„Dnes nahrazují používané celulózové desky, oproti kterým nezanechávají pachuť a lze je použít opakovaně. Běžně se vyhazuje až 10% produktu, to naše membrány ušetří,” prohlašuje český nanotechnolog.

BreaSAFE respirátor z Pardamu

Když je navštěvují američtí partneři, jsou překvapeni, co všechno v Roudnici nad Labem dokáží. „A já jim vždycky říkám: To jsou zlaté české ručičky, kluci,” říká Buk, který je přesvědčen, že kdyby byli americká firma, měli by to jednodušší. Jako česká firma s méně financemi si nemohli dovolit zbytečně utrácet, ale museli pečlivě a efektivně peníze investovat.

Text Lucie Kůsová pro Časopis Plus 

Video a foto: Lucie Kůsová pro Asociace Nanotechnologického Průmyslu ČR za finanční podpory Moneta.cz

 

 

Lada Vyvialová otevřela novou letní kolekcí svůj první showroom v Praze

Lada Vyvialová otevřela novou letní kolekcí svůj první showroom v Praze

Česká módní návrhářka Lada Vyvialová minulý týden otevřela první showroom své udržitelné designové módní značky LADA. Vrcholem grand openingu se stalo představení letní kolekce LIN, která kromě lehounkých a vzdušných nano modelů obsahuje i nadčasové lněné kousky. Léto...

České nanotechnologie v Mexiku

České nanotechnologie v Mexiku

Mexiko je třetí největší ekonomikou na americkém kontinentu. Mexický trh je nejen bránou pro vstup do dalších latinskoamerických zemí ale i do USA. Čeští nanotechnologové se zúčastnili v dubnu 2024 technologické mise v Mexiku, aby hledali možnosti navázání spolupráce...

Česká nano kosmetika na veletrhu Cosmoprof Worldwide Bologna

Česká nano kosmetika na veletrhu Cosmoprof Worldwide Bologna

Praha, Česká republika – 15. dubna 2024 Asociace nanotechnologického průmyslu ČR poskytla podporu českým firmám vystavujícím na veletrhu Cosmoprof Worldwide Bologna, který patří mezi největší kosmetické veletrhy na světě. Výstavy se letos zúčastnilo 3 012...

Dále by vás mohlo zajímat

České nanotechnologie v Mexiku

České nanotechnologie v Mexiku

Mexiko je třetí největší ekonomikou na americkém kontinentu. Mexický trh je nejen bránou pro vstup do dalších...

0 komentáøù

cs_CZČeština