Češi v Tokiu ukázali, že jsou světová velmoc v nanovláknech

Nanotech 2023 - Jiří Kůs

5.2.2023

Pleťové masky z nanovláken, povlaky proti roztočům nebo revoluční technologie na čištění vody pomocí uhlíkových nanočástic, s tím vším bodovali čeští nanotechnologové na začátku února v Tokiu na prestižní mezinárodní nanotechnologické výstavě NANO TECH 2023. Po tříleté pauze způsobené přísnými covidovými restrikcemi japonské vlády se mohly opět fyzicky účastnit i zahraniční nanotechnologické firmy. Češi tak měli konečně možnost potvrdit svou světovou roli ve vývoji a výrobě nanovláken.

Japonce zaujalo povlečení proti roztočům a pleťové masky z nanovláken

„O české nanotechnologie byl po celou dobu živý zájem. Měli jsme s sebou vzorky různých výrobků, kde je použita nanovlákenná membrána. Nejvíce zaujaly suché pleťové masky nanoBeauty a Nanomedical nebo protiroztočové povlečení nanoSPACE. Právě roztoči jsou silné téma v Japonsku, protože právě Japonci velmi řeší kvalitu spánku a zdraví. Českou republiku jsme prezentovali jako jednu z největších světových výroben nanovlákna a pionýra v průmyslových aplikací nanotechnologií,“ vypráví zkušenosti z NANO TECH 2023 v Tokiu předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

Podle Kůse se o české nanotechnologie zajímali lidé z univerzit a z velkých japonských a korejských firem. Mimo česká nanovlákna bodovala například i revoluční technologie na čištění vody s použitím uhlíkových nanočástic firmy H20 nanotec.

„Potvrdili jsme si, že pro české výrobky zejména z oblasti kosmetiky a ochrany zdraví je japonský trh velice zajímavý, i když se jedná o běh na delší trať. O dalších možných krocích jsme na místě diskutovali s Jakubem Hájkem, novým zástupcem Czechinvestu v Japonsku a Ondřejem Svobodou, zástupcem vedoucího politické a obchodní sekce našeho velvyslanectví v Japonsku,“ říká člen výkonné rady ANP ČR Jan Buk.

Nanomateriály jsou vhodné na výrobu energie z obnovitelných zdrojů

Hlavním tématem letošního ročníku, který se konal od 1. do 3. února, byla společenská transformace prostřednictvím nanotechnologií. V expozici firem a univerzit dominovaly nanomateriály vhodné pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů a její skladování.

Velkou pozornost dostávaly i biodegradabilní nanomateriály, technologie uhlíkově neutrálních nanomateriálu jako je např. nanocelulóza, kvantové technologie, nanokompozitní materiály využívající např. grafen nebo uhlíkové nanotrubičky. Tyto materiály se podle Kůse vyvíjí i v České republice a je to proto obrovská příležitost pro české firmy a univerzity. Fyzikální ústav Akademie věd ČR se například dlouhodobě zabývá spinotronikou.

Za úspěchem NANO TECHU stojí i skvělá organizace

„Byli jsme mile překvapeni dokonalou organizací společné expozice včetně dvou tlumočnic, které nám byli celou dobu k dispozici. Osobně jsme se seznámili s ředitelem agentury EU-japan Centre, panem Manuelem Hubertem, a dohodli jsme se na budoucí spolupráci.“ říká Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.

Českou republiku reprezentovala Asociace nanotechnologického průmyslu ČR na stánku agentury EU Japan Centre. Jejím cílem je podporovat všechny formy průmyslové, obchodní a investiční spolupráce mezi EU a Japonskem a zlepšit konkurenceschopnost a spolupráci firem z EU a Japonska tím, že mezi nimi usnadní výměny zkušeností a know-how. Na stánku s Čechy byli i zástupci osmi společností z Francie, Holandska, Německa a Švédska a to:

Foto: Archiv Jiřího Kůse

Lada Vyvialová otevřela novou letní kolekcí svůj první showroom v Praze

Lada Vyvialová otevřela novou letní kolekcí svůj první showroom v Praze

Česká módní návrhářka Lada Vyvialová minulý týden otevřela první showroom své udržitelné designové módní značky LADA. Vrcholem grand openingu se stalo představení letní kolekce LIN, která kromě lehounkých a vzdušných nano modelů obsahuje i nadčasové lněné kousky. Léto...

České nanotechnologie v Mexiku

České nanotechnologie v Mexiku

Mexiko je třetí největší ekonomikou na americkém kontinentu. Mexický trh je nejen bránou pro vstup do dalších latinskoamerických zemí ale i do USA. Čeští nanotechnologové se zúčastnili v dubnu 2024 technologické mise v Mexiku, aby hledali možnosti navázání spolupráce...

Česká nano kosmetika na veletrhu Cosmoprof Worldwide Bologna

Česká nano kosmetika na veletrhu Cosmoprof Worldwide Bologna

Praha, Česká republika – 15. dubna 2024 Asociace nanotechnologického průmyslu ČR poskytla podporu českým firmám vystavujícím na veletrhu Cosmoprof Worldwide Bologna, který patří mezi největší kosmetické veletrhy na světě. Výstavy se letos zúčastnilo 3 012...

Dále by vás mohlo zajímat

České nanotechnologie v Mexiku

České nanotechnologie v Mexiku

Mexiko je třetí největší ekonomikou na americkém kontinentu. Mexický trh je nejen bránou pro vstup do dalších...

0 komentáøù

cs_CZČeština