České nanotechnologie v Mexiku

Autor: Jiří Kůs

20.5.2024

Mexiko je třetí největší ekonomikou na americkém kontinentu. Mexický trh je nejen bránou pro vstup do dalších latinskoamerických zemí ale i do USA. Čeští nanotechnologové se zúčastnili v dubnu 2024 technologické mise v Mexiku, aby hledali možnosti navázání spolupráce v pokročilých materiálech a technologiích .

Technologická mise se uskutečnila jako jeden z projektů na podporu ekonomické diplomacie ve spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu, velvyslanectví ČR v Mexiku a zahraniční kanceláře CzechTrade v Mexiku. Připojilo se k ní sedm českých institucí a firem, mezi nimi CEITEC, Středočeské inovační centrum, BIOCEV, VŠB – Technická Univerzita Ostrava, Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, SVCS, Monet+ a na místě pak zástupci již v Mexiku etablované MMCITÉ.

Cílem mise bylo nejen prohloubit stávající spolupráci, ale také najít nové příležitosti. Diskuse s partnery v Mexiku se dotkly i možností výměny studentů a výzkumníků. Technologickou misi, která navázala na předchozí projekty – technologickou misi v roce 2019 a incomingovou misi představitelů státu Jalisco v roce 2022, vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Edvard Kožušník. Její hlavní zaměření bylo na takové obory, jako jsou nanotechnologie, biotechnologie, informační a komunikační technologie a pokročilé materiály.

Česká delegace v prvních dvou dnech mise navštívila hlavní město Mexiko City, kde si prohlédla pracoviště prestižní univerzity Tec de Monterrey či Národního polytechnického institutu, s nimiž prodiskutovala možnosti spolupráce. Témata jako je podpora spolupráce v oblasti vědy a výzkumu či výměna studentů i výzkumníků pak česká delegace prohovořila i s ministryní školství, vědy, technologie a inovací Mexico City Jesús Ofelií Angulo Guerrero.

Náměstek Kožušník v Mexico City rovněž jednal s náměstkem ministryně hospodářství Alejandrem Encinasem Nájerou. Jednání se účastnil i předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs. Hlavními tématy rozhovoru byl rozvoj česko-mexických hospodářských vztahů, podpora projektů českých firem i dokončení modernizace takzvané Globální dohody mezi EU a Mexikem, která by měla ekonomické vztahy dále usnadnit.

Následně se mise přesunula do Guadalajary, hlavního města státu Jalisco. Zde proběhl již čtvrtý Den inovací, v jehož rámci se čeští účastníci nejen prezentovali, ale rovněž diskutovali o možnostech rozvoje další spolupráce se svými mexickými protějšky.

Česká delegace dále jednala s ministrem pro inovace, vědu a technologie státu Jalisco Alfonsem Pompou Padilla a navštívila Centrum výzkumu a pokročilých studií Národního polytechnického institutu – CINVESTAV Guadalajara, Jezuitskou univerzitu v Gudalajaře – ITESO, Transdisciplinární institut výzkumu a služeb Guadalajarské univerzity – ITRANS, pobočku Intel Guadalajara, Centrum pro výzkum a asistenci v technologiích a designu – CIATEJ či kampus Tec de Monterrey v Guadalajaře. Náměstek Kožušník dále podpořil projekty českých firem při jednání s představiteli ministerstva dopravy státu Jalisco. Vztahy v Jaliscem rozvíjí ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě, první oficiální kontakt se uskutečnil již v roce 2015. Od té doby se hospodářské kontakty velmi dobře rozvinuly a právě v tomto státě se již usadila řada českých firem. Svou výrobu zde spustil výrobce městského mobiliáře MMCITÉ. Spolupráci s mexickým partnerem Dina navázala Škoda Electric. Přítomny jsou dále např. firmy ZETOR, Vocalls ai a řada dalších.

Mexiko je nejvýznamnějším partnerem ČR v Latinské Americe. Obrat obchodu ČR s touto zemí dosahuje 53 % celkového obratu s latinskoamerickým regionem (což představuje 2,3 mld. USD) a 56 % českého exportu do Latinské Ameriky. Mexiko je rovněž druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR na americkém kontinentu a hodnota českého exportu do země v minulém roce překročila miliardu USD, to je dvojnásobek oproti roku 2016. Obchod mezi oběma zeměmi má konstantně rostoucí trend a vyznačuje se tím, že průmyslové výrobky převažují obchodních tocích obousměrně. Česká a mexická ekonomika jsou v mnoha ohledech komplementární, zejména pokud jde o klíčové sektory, včetně automobilového průmyslu, energetiky, těžby, obranného a leteckého sektoru i strojírenství. ČR s Mexikem sdílí řadu hodnot a priorit, krom podpory inovací se jedná například o liberální přístup k obchodu a vědomí nutnosti diverzifikace obchodu, s ohledem na to, že obě země jsou ekonomicky velmi silně navázány na své sousedy (83 % mexického exportu nyní směřuje do USA, závislost české ekonomiky na Německu a dalších trzích EU je velmi dobře známa).

Spolupráce se postupně posouvá k high-tech oborům a výzkumu a vývoji a probíhá i v oblasti vědy a univerzit. Mezi jinými např. spolupráce mezi CIIRK a CINESTAV mexického Národního polytechnického institutu, VŠB-TUO s mexickou univerzitou Universidad Autónoma de Zacatecas či Jesuitskou universitou v Guadalajaře, bohaté kontakty s mexickými partnery má také český CEITEC (pokročilé materiály). Tato spolupráce se zaměřuje na výměnu studentů a výzkumných pracovníků, např. profesor Sebastian Diaz de la Torre (Národní polytechnický institut) získal titul honoris causa v ČR a ze spolupráce CEITEC a právě IPN již vznikl patent. Díky Středočeskému inovačnímu centru byla v ČR akreditována metoda digitálního vzdělávání pro středoškolské učitele, kterou vyvinul prof. Jorge Sanabria (Guadalajarská univerzita Tec de Monterrey). Technologická mise přinesla celou řadu námětů na další rozvoj spolupráce. Jedním z nich by mohlo být využití českých nanotechnologií v kosmetickém průmyslu, v němž Mexiko vyniká.

Zdroj: https://www.mpo.gov.cz/cz/zahranicni-obchod/mezinarodni-obchod-dle-teritorii/severni-a-jizni-amerika-a-karibik/moderni-technologie-a-pokrocile-obory-novy-smer-cesko-mexicke-spoluprace–280766/

Fotografie a videa z mise: archiv Asociace nanotechnologického průmyslu ČR

Setkání účastníků podnikatelských misí

Setkání účastníků podnikatelských misí

Předseda výkonné rady Jiří Kůs a předseda dozorčí rady Dr. Jan Procházka byli 14.1.2025 pozváni na Setkání účastníků podnikatelských misí 2025, které se konalo v Senátu Parlamentu ČR ve Valdštejnském paláci. Na podnikatelské akci ve Valdštejnském paláci vystoupili se...

Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka jako svého nového předsedu

Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka jako svého nového předsedu

Kandidátem na předsedu Akademie věd ČR pro příští období se stal Radomír Pánek z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. Z uchazečů o funkci ho zvolili účastníci LXIV. zasedání Akademického sněmu AV ČR, které se konalo 10. prosince 2024 v pražském Národním domě na Vinohradech....

Nanotechnologie na LIFE 2024 v Brně

Nanotechnologie na LIFE 2024 v Brně

Nanotechnologie na LIFE 2024 v Brně. Přijďte zažít budoucnost už dnes! NanoTrade s.r.o., jedna z nejstarších nanotechnologických firem v ČR letos slaví 20 let. V portofliu technologických dovedností má řadu komerčních výstupů, ať pro konečné zákazníky, tak pro firemní...

Dále by vás mohlo zajímat

0 komentáøù

cs_CZČeština