Ve dnech 13.-17. května zorganizovaly ZÚ Washington a CzechInvest pobyt českých nanotechnologických firem a expertů ve Washingtonu. Hlavním účelem byla účast na veletrhu a konferenci Nanotech 2017. Na programu ještě byla účast nanotech firem na EU Open House na ZÚ Washington, jednání s National Science Foundation, University of Maryland – School of Engineering a NIST, National Institute for Standards and Technology. Aktivity se realizovaly v rámci projektů ekonomické diplomacie MZV, tento projekt finančně podpořilo MPaO. Českou účast na Nanotech a některých jednáních osobně vedl náměstek zahraničí Miloslav Stašek.
Veletrh Nanotech 2017, National Harbor, Maryland
Zástupci českých firemse díky naší podpoře mohlizúčastnit hlavní nanotechnologické akci roku v USA – Nanotechu 2017. Realizaci české účasti zařídily ZÚ Washington a agentura CzechInvest.
České firmy využily účast na veletrhu nejen k představení svých technologií, nýbrž i k celé řadě separátních schůzek. Dvě české organizace (Pardam a Mendelova Univerzita) byly rovněž odbornou porotou veletrhu vyzvány k formální prezentaci svých technologií před vybraným publikem. Jde o velmi prestižní věc, protože návrhy se hodnotí v konkurenci všech předložených a tato možnost je dána pouze těm, kteří skutečně přicházejí s něčím novým či neobvyklým.
České firmy na stánku navštívil mj. i Lloyd Whitman, úřadující ředitel pro technologie a inovace v kanceláři Bílého domu pro vědu a technologie a Lisa Friedersdorf, ředitelka koordinační kanceláře US Národní nanotechnologické iniciativy. Lisa Firedersdorf rovněž poskytla interview České televize http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2126541-ceske-nanotechnologie-jsou-vyhlasene-firmy-presto-tezce-shaneji-investory
University of Maryland – School of Engineering
Na UMD je česká věda a výrobky dobře známá, protože univerzita spolupracuje a nakupuje mikroskopy brněnské firmy Tescan. Zájem přítomných profesorů vzbudily také antialergenové polštáře firmy nanoSpace. Celkový přehled českého nanotech průmyslupodal předseda České nanotechnologické asociace Jiří Kůs.
Na UMD pracuje několik nano vědeckých skupin, které přitahují velké firmy, které v okolí investují a zaměstnávají graduanty UMD, aby měly přístup k jejich technologiím. Z komerčně známých a úspěšných aplikací stojí za zmínku použití nanovláken na ochranu historických uměleckých předmětů nebo zprůhlednění dřeva při zachování jeho vlastností. Využití tato novinka našla hlavně ve stavebnictví. Stejně jako česká firma HE3DA se některé vědecké skupiny zabývají využití nanotechnologií při vývoji řešení pro skladování energie v bateriích.
National Science Foundation
Nanotechnologie od roku 2001 v USA přilákaly přes $26 mld. investic, což je druhá největší částka mezi investicemi do R&D (více peněz obdržel jen Projekt Apollo, program pilotovaných kosmických letů v letech 1961 – 1972). Mike Roco z NSF představil několik národních nanotech iniciativ včetně té hlavní, National Nanotechnology Initiative 2000 – 2030. Tyto strategie se každých deset let revidují a procházejí externí evaluací. Část diskuze byla věnována nastupující konvergenci technologií (nano-bio-informative-cognitive). Pro celosvětovou nanotech komunitu lze využívat web www.nanohub.org, který NSF financuje. Dobře rezonovalo i vystoupení NM SEP, který NSF poděkoval za dosavadní spolupráci, zdůraznil roli ZÚ při udržování vazeb s vědeckou a inovační komunitou u nás a přislíbil pomoc při organizaci plánované cesty dvou zástupkyň NSF do ČR v červnu t.r.
NIST, National Institute of Standards and Technology
České firmy a experti oslovili NIST se zájmem o dvě konkrétní formy spolupráce: vypracování norem pro fotokatalýzu a pro LIBS, Laser-Induced Breakdown Spectroscopy. Jedná se o nové věci a české firmy mají zájem se podílet na tvorbě globálně přijímaných norem.
Jednání proběhlo s vedoucími několika laboratoří NIST, ve kterých se zabývají aplikacemi nanotechnologií: Center for Nanoscale Science and Technology, Physical Measurement Laboratory, Material Measurement Laboratory, Inorganic Materials Group, Polymeric Materials Group. S českou firmou Advanced Materials proběhla diskuze o využití nanotechnologií při ochraně betonových konstrukcí, s dalšími o měření vlastností chemických částic a spolupráci s průmyslem.
EU Open House
Jde o každoroční akci, při které ZÚ ČS EU ve Washingtonu připraví celodenní sobotní program na svých velvyslanectvích. Letošní akce na ZÚ Washington byla věnována odkazu J. G. Mendela, zakladatele moderní genetiky. Na akci, kterou letos navštívilo přes 2.200 lidí, měly nanotech firmy vlastní stánek, kde v průběhu celého dne probíhaly T. Hartem uváděné demonstrace a představení obou institucí. Předseda Asoiace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs představoval naše úspěchy, přítomné firmy a jejich výrobky (nanofiltry pro potravinářství, protiroztočové ložní prádlo, samočističí nátěrové hmoty na vnější fasády, plochá nanooptika, 3D baterie s anorganickým nanovláknem aj.). Tam všude se nanotechnologie uplatňují a hosté našeho Open House velice vděčně přijímali možnost si na výrobek sáhnout nebo na videu shlédnout způsob jeho použití.
Náměstek ministra zahraničních věcí Miloslav Stašek celou akci zhodnotil: „Bylo vidět, že po odborné stránce se naše firmy a jejich experti plně vyrovnají US partnerům. Je proto potřeba v takových aktivitách a misích pokračovat, především v těch nejpokročilejších oborech. Je to jedna z cest jak naši ekonomiku udělat konkurenceschopnější a zvýšit životní úroveň u nás“.
Tomáš Hart, obchodní rada, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu
0 komentáøù