Vědci Univerzity v Southamptonu vyrobili datové médium, jehož trvanlivost asi jen tak někdo nepřekoná. Jejich skleněné disky s kapacitou až 360 TB totiž při pokojové teplotě vydrží věčně. A při 200 stupních Celsia to má být „pouhých“ 14 miliard let, což odpovídá době dosavadní existence vesmíru. Na disky z křemenného skla se digitální data zapisují femtosekundovým laserem, který vydává extrémně krátké a intenzivní laserové pulzy. Tvůrci technologie už na skleněné disky vypálili Newtonovu knihu Optika, Velkou listinu práv a svobod – Magna charta libertatum z roku 1215, Bibli krále Jakuba nebo Všeobecnou deklaraci lidských práv.
Zdroj foto: http://www.kurzweilai.net/images/5D-data-stored.jpg
Z DNA lze postavit otáčivé nanokonstrukce
DNA je vlastně něco jako velice úspěšná stavebnice nanosvěta. Takové molekulární LEGO. Nanoinženýři Technische Universität München dokázali ze syntetické DNA postavit biologicky inspirované otáčivé nanokonstrukce, které by se jednou mohly stát základem nanostrojků. Mnozí odborníci už dnes sní o tom, jak se budou takové nanostrojky pohybovat v lidském těle. Mohly by spravovat poškozené orgány, vozit protinádorové léky přímo do nádorů anebo pečlivě monitorovat zdravotní stav. Zatím takové nanostrojky nemáme, ale díky otáčivým součástkám z DNA o velikosti zhruba 40 nanometrů jsou zase o něco blíž.
Technische Universität München
Obrázek: http://cdn.phys.org/newman/gfx/news/hires/2016/56caf2f35f35c.jpg
Vědci vytvořili nanomateriál s výjimečnými mechanickými vlastnostmi
Klasické materiály, jako je keramika, kov nebo polymer mají své typické mechanické vlastnosti. Mohou být tvrdé, měkké, ohebné, pevné, a tak dále. Badatelé z Univerzity v Hamburku, Techniky v Hamburku, Helmholtz Centre Geesthacht a DESY-Nanolab (Deutsches Elektronen-Synchrotron) vytvořili nový nanokompozit, jehož charakteristiky spojují několik různých, za normálních okolností protichůdných mechanických vlastností. Tento materiál by mohl být vhodný například pro výplně zubů i pro další aplikace, které vyžadují materiál zároveň tvrdý a přitom odolný vůči poškození.
Obrázek: http://cdn.phys.org/newman/gfx/news/hires/2016/applications.jpg
Trojské koně z DNA bojují proti rezistentním nádorům
Výzkumníci Ohijské Státní univerzity se inspirovali antickými příběhy. Pomocí technologie DNA origami postavili nanokonstrukce z DNA, které dovedou přelstít důmyslnou obranu nádorových buněk akutní myeloidní leukémie. Když se do odolných buněk této leukémie dostane protinádorový lék daunorubicin, tak ho leukemická buňka pozná a ihned ho vypumpuje ven. Pokud se ale daunorubicin dostane do buněk v trojských koních z DNA, tak se ho buňka nemůže zbavit a protinádorový lék dokoná svoje zkázonosné dílo. Tak jako vítězní Řekové v dávné Tróji.
Obrázek: https://news.osu.edu/assets/image-cache/trojan_horse_nano.3624d4b5.jpg
3D tiskárna dovede vykouzlit elektrody ultrarychlých superkondenzátorů
V dnešní době se bouřlivě rozvíjejí technologie superkapacitorů (ultrakapacitorů) – kondenzátorů s velmi vysokou kapacitou, které lze nabít rychleji a vícekrát než nabíjitelné baterie. Vědci Kalifornské univerzity Santa Cruz a laboratoří Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) vytvořili 3D tištěné grafenové aerogelové elektrody pro superkapacitory, které předčí srovnatelné elektrody vyrobené klasickým postupem. Na 3D tiskárně je tisknou inkoustem s oxidem grafenu. Superkapacitory založené na grafenovém aerogelu jsou extrémně stabilní a v pohodě zvládnou 10 tisíc cyklů nabíjení a následného vybití. Badatelé věří, že se superkapacitory se 3D tištěnými elektrodami mohou stát základem unikátní elektroniky, včetně chytrých telefonů nebo elektroniky na papíru či plně ohýbatelných zařízeních.
Obrázek: http://www.nanowerk.com/nanotechnology-news/id42661.jpg
Paralelní počítač s biomolekulárními motory řeší kombinatoriku
Konvenční elektronika je v mnoha ohledech skvělá a užitečná. Používá ale sekvenční výpočty, při nichž řeší v každém okamžiku vždy jenom jednu úlohu. Proto má problém s kombinatorikou, která vyžaduje astronomické množství takových výpočtů. Badatelé Technische Universität Dresden spolu s dalšími kolegy vytvořili systém, který dovede efektivně využívat paralelní výpočty, při nichž řeší více úloh najednou. Tento systém je založený na nanotechnologii s molekulárními motory, které jsou pro paralelní výpočty jako stvořené. Unikátním spojením nanotechnologie a biologie tak vznikl postup, kterým lze řešit kombinatorické problémy.
Obrázek: http://www.nanowerk.com/nanotechnology-news/id42704.jpg
Chemici smíchali bio s nano a vytvořili svítící nanomateriál
Naše znalosti biologie a nanotechnologií umožňují dělat zajímavá kouzla. Chemici ze Syracuse University vytvořili pozoruhodný nanomateriál, když sofistikovaně propojili kvantové tyčinky (quantum rods) a molekuly enzymu luciferázy, díky němuž mají někteří živočichové schopnost bioluminiscence. Výsledkem jejich snažení byl nanomateriál, který světélkuje v zelené, oranžové, červené nebo dokonce blízce infračervené barvě. Badatelé si pochvalují, že používají biologii pro nebiologické aplikace. Zatím jim to nejlépe funguje v blízce infračervené oblasti, takže si s touto technologií lze představit optiku pro noční vidění nové generace, aplikace pro diagnostiku v medicíně nebo třeba zařízení pro rychlou detekci mikrobů.
Obrázek: http://www.nanowerk.com/nanotechnology-news/id42722.jpg
Stanislav Mihulka
0 komentáøù